DIETA OCZYSZCZAJĄCA

Wiele osób stosuje dietę oczyszczającą. Jest ona doskonałym sposobem na pozbycie się toksyn z organizmu. Jest to również dieta oczyszczająca jelita. Podczas takiej kuracji oczyszczającej organizm bardzo ważne jest stosowanie zasad zdrowego żywienia oraz odpowiednie nawodnienie. Należy pamiętać, że  diety oczyszczające nie mogą być stosowane w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, nie wolno przedłużać ich trwania, ponieważ mogą  doprowadzić  do wyniszczenia organizmu – ubytków podstawowych składników odżywczych, witamin, minerałów oraz energii !

Przykładem diety oczyszczającej organizm z toksyn jest :

  • Dieta sokowa – przez kolejne siedem dni należy zastąpić 5 posiłków  świeżo wyciśniętymi  i niesłodzonymi sokami warzywnymi lub owocowymi. Soki owocowe najlepiej pić do południa, ponieważ zawierają cukry, które będą źródłem energii potrzebnej nam na cały dzień. Po południu natomiast zaleca się picie soków warzywnych np. z pomidorów, buraków, marchwi i selera oraz z kiszonej kapusty. Bardzo ważne jest przygotowanie organizmu do diety oczyszczającej – ok. 14 dni przed planowaną kuracją należy zmniejszać ilość spożywanych kalorii.
  • Dieta wodna – polega na wypijaniu przez cały dzień wody mineralnej, niegazowanej ( można korzystać też z herbaty zielonej, czerwonej oraz herbat ziołowych). Nie można spożywać słodyczy, fast-foodów, słodzonych napojów i ciężkostrawnych potraw. Aby nie dopuścić do zatrzymania wody w organizmie, trzeba unikać soli oraz produktów, które ją zawierają. Należy pamiętać o stosowaniu zasad zdrowego odżywiania !

dieta oczyszczająca

Ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?

MASA CIAŁA (KG) x 40 = ILOŚĆ WODY (ML)

Dla przykładu:

54 kg x 40 = 2160 ml = 2,16 litra wody w ciągu dnia powinna wypić osoba ważąca  54 kg

 

Najbardziej kontrowersyjna z „diet” oczyszczających , ale jak wszyscy pewnie doskonale wiedzą, bardzo często stosowana jest głodówka. Ja wszelkim głodówkom mówię stanowcze NIE! Taka kuracja oczyszczająca organizm z toksyn jest ogromnym szokiem dla naszego organizmu i może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, dlatego namawiam do mniej rygorystycznego traktowania siebie samego a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie – nie trzeba głodzić się i doprowadzać na skraj wyczerpania, aby skutecznie oczyścić organizm, natomiast takie metody mogą spowodować, że trafimy do szpitala a przy zbyt długiej głodówce możemy doprowadzić nawet do śmierci przez skrajne wyniszczenie swojego organizmu.